Oni również otrzymują punkty rekrutacyjne – 60. Magdalena Bańkosz często podkreśla, że uwielbia pracę ze studentami. Z zaangażowaniem wspiera żaków z Koła Naukowego Materiałów Funkcjonalnych SMART-MAT. Działalność prowadzona przez SMART-MAT została w listopadzie ub. Roku wyróżniona w Ogólnopolskim Programie Promocji Studenckiego Ruchu Naukowego „StRuNa”. Święto przypadające 19 lutego to też okazja do uhonorowania osób wybitnie zaangażowanych w działalność naukową i akademicką Nagrodami Ministra Nauki.
Nauce można i należy ufać nawet w najtrudniejszych czasach – rozmowa z prof. Andrzejem Białkiewiczem
Krakowska Soneta i EX7 ze Skawiny są producentami rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw. Flagowym produktem firmy EX7 jest nowoczesny system do zarządzania magazynem XWMS, natomiast głównym produktem firmy Soneta jest system klasy ERP – enova365. Oba rozwiązania są w pełni zintegrowane, co umożliwia sprawną realizację w przedsiębiorstwach zaawansowanych procesów logistycznych, księgowych, kadrowych czy zarządczych. Te nowoczesne narzędzia będą teraz dostępne dla studentów Politechniki. Wiedza i kompetencje z tego obszaru ułatwią im wejście na rynek pracy – mówi rektor PK prof. Andrzej Szarata. Dzięki integracji systemu XWMS z systemem enova365 studenci m.in.
- Takie łańcuchy są powszechnie stosowane do ubezpieczania turystów na szlakach górskich – nie tylko w polskich Tatrach czy Karkonoszach, ale także w innych krajach na świecie.
- Jana Magiery są zmiany w układzie komunikacji.
- Od sportowych emocji ważniejsze jest innowacyjne podejście do zadań inżynierskich i organizacyjnych w ramach ograniczeń technologicznych i budżetowych.
- Firmy zainteresowane zastosowaniem tego typu technologii w zakresie montaży, utrwaleń konstrukcyjnych czy napraw budowlanych mogły poszerzyć swoją wiedzę w temacie projektowania i wdrażania polimerowych złączy podatnych i opartych na nich produktów kompozytowych.
- Instytutu oraz kierownika Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych.
- Przy procedowaniu lokalnych planów i studiów zagospodarowania przestrzennego – zaznacza dyrektor OPN.
Spółka DUOLIFE wprowadzi na rynek kosmetyki narodzone w laboratoriach Politechniki Krakowskiej
Na przykładzie działań uczelni można też pokazać jak wiele da się w kwestii bioróżnorodności osiągnąć pozornie niewielkimi krokami. Studenci liczą, że Politechnika praktycznie zainspiruje inne miejskie podmioty – firmy i instytucje – do podejmowania działań mających na celu poprawę kondycji ekologicznej i zwiększenie różnorodności biologicznej przestrzeni miasta, w których działają. Część analityczna projektu wskazała aspekty, które mogą stanowić zarówno potencjał politechnicznej przestrzeni, jak i generować trudności w rewitalizacji. Projekt rozpoczął się od wprowadzenia murarek ogrodowych, które zakończyły swój cykl życiowy z końcem czerwca, pozostawiając potomstwo w szczelinach prowizorycznego domku. Dzięki temu wiosną przyszłego roku będzie można ponownie obserwować ich cykl życiowy, który będzie się corocznie powtarzał. Kolejnym etapem było wprowadzenie trzmieli.
Wielu naszych pracowników stąd pochodzi, a praca z nimi to czysta plinko co to przyjemność. Absolwenci PK, którzy do nas dołączają, to są osoby świetnie przygotowane do życia zawodowego. Cieszę się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do procesu edukacji przyszłych kadr IT – mówi Szymon Dziubek, dyrektor regionalny firmy Sii w Krakowie. Jak dodaje, nowa strefa dla studentów to pierwszy, ale nie ostatni krok na drodze współpracy firmy i Politechniki Krakowskiej. Celem przedsięwzięcia jest zaprojektowanie i objęcie ochroną prawną zbrojonej masy kompozytowej na bazie materiałów odpadowych.
Międzynarodowe wyróżnienie dla absolwentki WA PK
Wyniki prac badawczych potwierdziły, że szkielet metaloorganiczny posłużyć może jako nośnik leku eliminującego efekty nadużycia mefedronu oraz jako adsorbent tego narkotyku. Pod jego kierunkiem interdyscyplinarny zespół badaczy (Politechniki Krakowskiej, UJ, AGH, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Instytutu Mechaniki Górotworu PAN) opracował skuteczny i innowacyjny system detoksykacji organizmu, rozwiązujący te pułapki. Prace prowadzili w ramach projektu pn. „Nowoczesne materiały oparte o sieci metaloorganiczne do usuwania substancji psychoaktywnych – synteza, charakterystyka chemiczna, toksyczność i efektywność w badaniach in vitro i in vivo”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w konkursie OPUS 22. – Bardzo serdecznie Państwu gratuluję. Jestem naprawdę bardzo dumny z Państwa ciężkiej pracy – mówił do zebranych rektor PK prof. Andrzej Szarata.
Główny Urząd Statystyczny łączy siły z Politechniką Krakowską. Nowe porozumienie o współpracy
Podobna kwota planowana jest do rozdysponowania w drugim tegorocznym naborze, który rozpocznie się w maju. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa została powołana nowa Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. W składzie tego eksperckiego gremium obecni są pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, w tym w roli wiceprzewodniczącej prof. dr hab. Magdalena Kozień-Woźniak, dziekan WA PK. Komisja stanowi organ doradczy Prezydenta Miasta Krakowa w sprawach planowania i zagospodarowania przestrzennego. Bartosz Dendura jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Szymon Grodowicz jednym z tegorocznych laureatów Nagrody im. Tadeusza Tertila
Teraz rozumiem, dlaczego to, co jako dziekan uważałem za proste, wykonalne, takim nie było. Projekt dał też inne pomysły na zwiększanie powierzchni użytkowej altan śmietnikowych. – Pojemniki nadziemne można zastąpić półpodziemnymi i podziemnymi, które mają większe pojemności, są częściowo lub całkowicie zagłębione, przez co ograniczają procesy rozkładu i związane tym odory. Pozwalają na ograniczenie czasu odbioru odpadów, redukując hałas z tym związany i emisje do środowiska – mówi prof. Agnieszka Generowicz. Stąd modelowe rozwiązania proponują znacznie większe – od dotychczas projektowanych – przestrzenie dla wiat śmietnikowych Niewielki rozmiar wiat to główny czynnik zbyt małej liczby pojemników względem potrzeb mieszkańców. Problem wynika z faktu, że altany są obecnie projektowane w oparciu o przestarzałe dane dot.